dominanta města Hradec Králové

Bílá věž

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.

Virtuální prohlídka Bílé věže

Informace pro návštěvníky

Z důvodu zvonění na zvon Augustin u příležitosti státního svátku Den české státnosti bude 
v úterý 28. září věž přístupná až od 10.30 hodin. Děkujeme za pochopení.OTEVÍRACÍ DOBA:

PO-NE 9:00-18:00
Poslední vstup 60 minut před zavírací dobou.

 

Při běžné návštěvě věže (nekomentované samostatné prohlídky) bude nutné dodržovat následující režimová opatření:

 • zakrytá ústa a nos respirátorem
 • dodržování rozestupů
 • používání dezinfekce
   
Pravidla pro účast při Zvonění, Svítání nebo pro komentované prohlídky nad 19 osob (hromadné akce) naleznete na stránkách provozovatele Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.Bílá věž je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátků (zavřeno 1. ledna, 24. prosince), vždy od 9 do 18 hodin. Poslední vstup 60 minut před zavírací dobou. V případě zvonění na zvon Augustin nebo většího počtu čekajících návštěvníků může být věž uzavřena dříve. Mimo klasických interaktivních prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin.

Do prostor Bílé věže je zakázáno vstupovat se zvířaty, s jídlem a pitím, se zbraní a v celém prostoru věže včetně ochozu platí zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm. Z důvodu omezené kapacity nelze v pokladně věže uschovat dětský kočárek, kolo, koloběžku a podobné dopravní prostředky.

Děti do 15 let mají vstup povolen jen v doprovodu osoby starší 18 let.

Fotografování a pořizování obrazových záznamů je povoleno.

Vzhledem k umístění zvonu, hodinového stroje a dalším stavebním prvkům není v Bílé věži výtah a věž tudíž není bezbariérová.

Organizované skupiny nad 15 osob jsou povinny objednat svoji návštěvu v předstihu na tel. č. 495 511 455, e-mailem bilavez@adalbertinum.cz nebo osobně v pokladně věže. Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže v jednom okamžiku omezen na maximální počet 30. Toto omezení platí i pro organizované hromadné návštěvy. V případě většího počtu účastníků je tedy nutné skupinu rozdělit na více skupin a po prohlídce se vystřídat.

Vstup na věž je možné také darovat v podobě dárkové poukázky. Dárkové poukázky je možné zakoupit i na Svítání na Bílé věži a Zvonění na zvon Augustin (účast při zvonění). V nabídce máme taktéž „permanentku“ pro výhodnější opakovaný vstup.

Jako vzpomínku na návštěvu můžete v pokladně zakoupit drobné suvenýry a upomínkové předměty, např. turistické vizitky a známky, pohledy, mince, zvonečky, hrnečky atd. 

---
Pro účely krátkodobého - cca 60 minut - pronájmu Bílé věže (svatební obřad apod.) je stanovena sazba 5000 Kč včetně DPH.

Pro školy

Níže naleznete prohlídkové produkty, které jsou vhodné pro školní/školkové nebo jiné dětské kolektivy. Nejedná se pouze o komentované (i kostýmované) prohlídky Bílé věže, ale také o prohlídky historického centra nebo partnerské památky – dřevěného kostelíku sv. Mikuláše v Jiráskových sadech.

 • Komentovaná prohlídka Bílé věže s pohádkovou bytostí – polednicí nebo královnou (vhodné pro děti školkového věku a 1. stupně základních škol)
 • Poskládej si Hradec – interaktivní procházka po historickém centru (vhodné pro děti školkového věku a 1. stupně základních škol)
 • Komentovaná procházka po historickém centru (vhodné pro 2. stupeň základních škol)
Pro bližší informace nebo objednávky nás neváhejte kontaktovat na telefonu +420 495 511 455 nebo na e-mailu bilavez@adalbertinum.cz.

Co uvidíte

Při výstupu na ochoz Bílé věže můžete mimo jiné shlédnout unikátní skleněný model věže, přes 500 let starý zvon Augustin a původní hodinový stroj sestrojený Josefem Božkem v roce 1829.
Galerie
Po zvonění na Zelený čtvrtek
Praporec hradeckých zvoníků
Po zvonění svatodušním

18/08

Ceremoniál zvoníků - 28. 8. od 17.15

Ceremoniál zvoníků - 28. 8. od 17.15

Dne 28. srpna slaví svůj svátek Augustin. Jméno vzniklo podle latinského slova augustus (vznešený, majestátný). A tak není divu, že naši předci dali majestátnému a impozantnímu zvonu, který je zavěšen v útrobách Bílé věže, jméno Augustin. A to na počest světce stejného jména. Tento den si budeme připomínat také 512. výročí od ulití tohoto zvonu mistrem zvonařem Ondřejem Žáčkem a upozorníme na zvláštní profesi, která je neodmyslitelně se zvony spojena – profesi zvoníka.

17/06

Letní soutěž pro děti Hradec Králové a Hradecko se lvem Gustíkem

Letní soutěž pro děti Hradec Králové a Hradecko se lvem Gustíkem

I v letošním roce je Bílá věž zapojena do letní soutěže Hradec Králové a Hradecko se lvem Gustíkem. A jak soutěžit?

 • Vyzvedněte si u nás na věži (nebo dalším z mnoha zapojených subjektů – jejich přehled naleznete na www.gustik.cz) letáček Hradec Králové a Hradecko se lvem Gustíkem.
 • Navštivte alespoň 8 z nabízených atraktivit, užijte si zábavu a nezapomeňte si říci o samolepku do hrací karty.
 • Samolepku s příslušným motivem Gustíka obdrží dětský návštěvník k zakoupené dětské vstupence (v případě rodinného vstupného dle skutečného počtu dětí).
 • Na místech bez možnosti zakoupení vstupenky např. Lví stezka, pohádkové a naučné stezky atd., si udělejte selfíčko. Taková místa jsou v letáčku označená foťáčkem. Když pak vaši fotečku ukážete v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží nebo na recepci Kempu Stříbrný rybník (my mu říkáme Stříbrňák), lípnou vám za něj samolepku Ale POZOR, takové samolepky mohou být maximálně 2 z celkových 8!
 • Až budete mít vylepeno všech 8 samolepek, vydejte se do nedalekého Turistického informačního centra na Eliščině nábřeží pro zaslouženou odměnu!
 
Další informace naleznete na webu www.gustik.cz. Začínáme už zítra 18. června.
 

Kontakt